Dobre paliwo - drewno

Powiedzieć należy, że drewno to chyba najstarsze znane paliwo, które mimo tego, że upłynęło naprawdę wiele lat jest bardzo często używane i chętnie stosowane w wielu miejscach. W domach jednorodzinnych to rozwiązanie coraz ciekawsze.

Ekologia czyli palenie drewnem Zalety drewna są znane inwestorom, którzy doskonale wiedzą, że obecnie często się je wykorzystuje i dlatego przygotowują coraz lepsze urządzenia grzewcze, w których właśnie drewno jest wykorzystywane. Znajdziemy kotły czy kominki, które jak wiadomo przygotowane są w taki sposób, by nadawały się doskonale do palenia właśnie drewna. Na pewno dużym zainteresowaniem cieszą się także takie rozwiązania, w których wykorzystuje się przy spalaniu jakichś pochodnych drewna. Minusem dla niektórych jest to, że drewno ma mniejszą wartość opałową niż węgiel. Mimo tego jednak są plusy, ponieważ drewno będzie zdecydowanie tańsze niż węgiel. A co dla wielu osób jest także istotne musimy pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie ekologiczne, na co często zwraca się uwagę, a samo paliwo ma charakter odnawialny. W kotłach czy kominkach nie można jednak spalać wszystkich rodzajów drewna. Trzeba pamiętać między innymi o tym, że ważną kwestią będzie wysuszenie w odpowiedni sposób drewna, które będzie wykorzystywane.

Jakie drewno na opał? Drewno świeże, które ma dużo wilgoci nie nadaje się do spalania. Dlatego trzeba przeprowadzić około dwa lata suszenia drewna, nim będzie można wykorzystywać takie drewno. W ogrodzie czy pomieszczeniach gospodarczych będzie trzeba znaleźć również miejsce, gdzie będzie zrealizowana drewutnia. Warto zauważyć, że przynajmniej 15 metrów powinno mieć takie pomieszczenie na drewutnię. Chodzi o to, by pomieszczenie spełniało oczekiwania właściciela. Czasami ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystywanie pelletów czy też brykietów. Pellet to sprasowane odpady drzewne, które mają postać niewielkiego granulatu. Dużym plusem będzie to, że sprzedawane są w workach. Nie będzie więc problemu z ich ładowaniem do pieca, dlatego to również ma znaczenie. Wiele firm obecnie idąc za takimi trendami przygotowuje coraz więcej urządzeń grzewczych, które mogą się zwracać właśnie w stronę pelletów, które są na pewno ciekawym, innowacyjnym rozwiązaniem. jeśli będziemy chcieli wykorzystać takie rozwiązania to rzeczywiście można oczekiwać, że uda się przygotować takie ogrzewanie, które będzie nam najbardziej odpowiadać i jednocześnie będzie efektywne.